Jak se starat o spálenou litinovou pánev
Litinové pánve jsou pro mnohé kuchaře nepostradatelným nástrojem. S jejich vynikajícími vlastnostmi, jako je rovnoměrné rozložení tepla a schopnost udržovat vysoké teploty, se často používají k přípravě různých jídel. Nicméně, i ti nejzkušenější kuchaři se občas setkají s problémem – spálením jídla. Co tedy dělat, když se vaše litinová pánev dostane do stavu, kdy je pokryta spálenými zbytky?
Jak se starat o spálenou litinovou pánev
Pokud máte na pánvi malé spáleniny, můžete zkusit zahřát pánev na střední teplotu a přidat trochu vody. Tím dojde k uvolnění spálených zbytků. Po chvíli, kdy se voda ohřeje, by měly zbytky jídla lehce odstranit pomocí dřevěné nebo silikonové škrabky. Po odstranění spálenin je dobré pánev opět osprchovat teplou vodou a jemně drhnout houbičkou.
V případě, že jsou spáleniny vážnější, je doporučeno použít směs jedlé sody a vody. Vytvořte pastu, kterou nanesete na postižená místa a necháte chvíli působit. Poté znovu použijte škrabku a jemně drhněte. Směs jedlé sody má abrazivní vlastnosti a pomůže vám odstranit i odolnější spáleniny.
Až budete mít pánev opět čistou, je důležité ji znovu „ošetřit“. Litinové pánve vyžadují pravidelnou údržbu, aby zůstaly v dobrém stavu. Po umytí a usušení pánve byste ji měli lehce potřít olejem, nejlépe sezamovým nebo lněným, aby se obnovil ochranný povrch a pánev se chránila proti rzi.
Nakonec, abyste se vyhnuli budoucím problémům se spálením, doporučuje se při vaření držet teplotu na střední úrovni a jídlo pravidelně míchat. Litinové pánve efektivně udržují teplo, a proto není třeba používat vysoké teploty pro dosažení požadovaného výsledku.
V závěru lze říci, že litinová pánev, i když se někdy spálí, může být opět plně funkční. S trpělivostí a správnými metodami údržby lze snadno obnovit její původní stav a postarat se o ni tak, aby vám sloužila ještě mnoho let.